Randersaftryk på lockoutløsning

Torsdag 11. april 2013 kl: 13:06

Randerspolitikerne ser gerne bl.a. Østervangsskolens gård fyldt op med glade elever - snarest. Foto: RANDERSiDAG.dk
Randerspolitikerne ser gerne bl.a. Østervangsskolens gård fyldt op med glade elever - snarest. Foto: RANDERSiDAG.dk

Randersaftryk på lockoutløsning
Problemerne for både børn og voksne spidser til.
LOCKOUT Listen er lang af underskrivere på henvendelsen til Kommunernes Landsforening om at få løst lærerkonflikten. Læs her, hvem der er på banen for Randerseleverne.

I henvendelsen til S og SF's repræsentanter til Kommunernes Landsforening, KL, står:

”Af hensyn til folkeskolens fremtid opfordrer vi vores repræsentanter i KL til at finde en forhandlingsløsning, som kan skabe grobund for det vigtige samarbejde om at udvikle folkeskolen fremover. Én ultimativ fastholdelse af alle KL’s krav, evt. gennemført ved regeringsindgreb finder vi ikke gavnligt for det efterfølgende, lokale samarbejde om folkeskolen.”

Henvendelsen kommer også fra lokale politikere

* Malte, Larsen, byrådsmedlem (S), Randers
* Jørgen Bruno Andersen, byrådsmedlem, Randers (S)
* Fatma Cetikaya, byrådsmedlem, Randers (S)
* Karen Lagoni, byrådsmedlem Randers (S)
* Steen Bundgaard, 1.viceborgmester Randers (S)

Henvendelsen og opfordringen må veje tungt hos KL, for så sent som i dag torsdag er forældrekredse ude at fortælle, at nu må konflikten stoppes. Problemerne for både børn og voksne spidser til.

Samtidig opfordrer lærerne endnu engang til at få forhandlingerne i stand, så eleverne ikke mister mere undervisning og kan gå til eksamen fuldt påklædt pensum-mæssigt.

Den komplette liste af underskrivere på henvendelsen til KL
Birgit Hauer, medlem af kommunalbestyrelsen i Albertslund for SF

Simon Pihl Sørensen, viceborgmester i Lyngby-Taarbæk (S)

Jane Østergaard, medlem af Aalborg byråd (SF)

Birte Kramhøft, medlem af Ballerup kommunalbestyrelse, SF

Arne Mikkelsen, formand for Børn og Uddannelsesudvalget i Odsherred (SF). Økonomiudvalgsmedlem og lokal partiformand.

Daniel Donoso, medlem af Høje Taastrup Byråd, SF

Conny Trøjborg Krogh, medlem af Høje Taastrup Byråd, SF

Morten Normann Jørgensen, kommunalbestyrelsesmedlem i Lyngby-Taarbæk kommune, SF

Nikolaj Bührmann, medlem af Allerød byråd, SF

Henrik Møller, gruppeformand for SF i Tønder byråd
Medlem af regionsrådet i Region Syddanmark
Partiforeningsformand i SF i Tønder kommune.

Jørn Flemming Christensen, medlem af Holbæk byråd for SF

Britta Nielsen, medlem af Ringsted Byråd. Formand for Socialudvalget og Arbejdsmarkedsudvalget (SF)

Jette Fabricius Toft, medlem af Frederikshavn Byråd. Uden for parti

Jane Isdal, formand for Børne og Skoleudvalget, Furesø kommune, SF

Gudmund Kjær Hansen, medlem af Egedal kommunalbestyrelse for SF

Anne-Mette Wehmüller, folketingskandidat for SF i storkreds København

Jesper Gersholm, Næstved Byråd, SF

Sanne Rubinke, viceborgmester i Odder Kommune, SF

Peter Hansen, kommunalbestyrelsesmedlem, SF, Egedal

Lene Hatt, gruppeformand for SF, Guldborgssund kommune
Medlem af Økonomiudvalg, REFA, Forsyningen, næstformand i Teknik - og Miljø Udvalget, Nysted Biogas og Det Koordinerede Sundhedsudvalg

Karen Tobisch, medlem af kommunalbestyrelsen i Albertslund, SF

Poul Henrik Hedeboe, gruppeformand for SF i Frederikssund Byråd.

Susanne Hammelboe, byrådsmedlem for SF, Favrskov kommune

Elsemarie Trøst, Skive Byråd, SF

Mogens Møller, formand for Arbejdsmarkeds- og Integrationsudvalget, Køge kommune. (SF)

Johnna Stark, formand for Børne-og ungdomsudvalget i Køge og
Gruppeformand for SF

Jørn Ulrik Larsen, medlem af Aabenraa byråd for SF
Økonomiudvalget og formand for Skole- og Dagtilbudsudvalget.

Lone Schuou-Hansen, kommunalbestyrelsesmedlem Lyngby-Taarbæk (S)

Liss Kramer Mikkelsen, kommunalbestyrelsesmedlem Lyngby-Taarbæk (S)

Bodil Kornbek, kommunalbestyrelsesmedlem Lyngby-Taarbæk
Folketingskandidat (S)

Trine Maria Sloth Ebbesen, byrådsmedlem SF Kolding

Torben Lundsgaard, medlem af byrådet i Ringsted (SF)

Claus Thomasbjerg, byrådsmedlem for SF I Aarhus Kommune

Søren Vinding, byrådsmedlem, SF Fanø og medlem af KL's repræsentantskab

Jytte Schmidt, medlem af Norddjurs kommunalbestyrelse, SF-norddjurs

Miasser Hawwa, medlem af Ballerup kommunalbestyrelsen (SF)
Medlem af skole- og uddannelsesudvalget

Dorete Dandanell, kommunalbestyrelsesmedlem i Lyngby-Taarbæk, SF

Elly Frederiksen
Pia Vestergaard
Niels Rasmussen
Peder Sørensen, Gr.formand
SF's byrådsgruppe i Ringkøbing-Skjern kommune

Rikke Macholm, formand for Børne- og Familieudvalget i Hillerød Kommune (SF)

Sanne Rubinke, viceborgmester i Odder Kommune, (SF)

Paw Amdisen, byrådsmedlem for SF i Horsens Kommune,
formand for Bæredygtighedsudvalget i Horsens Kommune.

Torben Smith, kommunalbestyrelsesmedlem, SF
Faaborg-Midtfyn

Jakob Holm, formand for Børne- og undervisningsudvalget
Faaborg-midtfyn Kommune, SF

Bent Johansen, formand for SF i Region Hovedstaden

Julie Hermind, medlem af kommunalbestyrelsen i Lejre, SF

Brigitta V. Rick, medlem af kommunalbestyrelsen i Gentofte, SF

Mogens Mulle Johansen, formand for Børne- og Undervisningsudvalget i Assens (SF)

Mogens Møller, formand for Arbejdsmarkeds- og Integrationsudvalget, Køge kommune (SF)

Trine Schaltz
Pernille Gaarde Bedix
Medlemmer af Børne- og Ungdomsudvalget i Borgerrepræsentationen i København, SF

Berit Byg, medlem af Vesthimmerland byråd for SF

Signe Vorting
Søren Ebbesen Skov
Medlemmer af kommunalbestyrelsen i Tønder. For SF

Serdal Benli, medlem af byrådet i Gladsaxe, (SF)

Malene Rye Andersen, medlem af byrådet i Assens Kommune, SF

Naja Kjær Poulsen, medlem af Silkeborg byråd, SF

Mogens Stilhoff, byrådsmedlem i Faxe Kommune, SF

Klaus Mygind, medlem af Kbh’s borgerrepræsentation for SF

JanJan Hovgaard, 2. viceborgmester i Kerteminde, SF

Torben Haack
Medlem af Køge Byråd for SF
Medlem af økonomiudvalg og TMU
Formand for ejendomsudvalg
Medlem af regionsråd Sjælland

Pernille Moesby Laursen
Byrådsmedlem i Vejle
Medlem af børne- og familieudvalget., SF

Paul Rode Andersen
Medlem af Frederikshavn byråd for SF
Formand for Børne- og Ungdomsudvalget

Peder Larsen
byrådspolitiker (SF) Mariagerfjord Kommune
Næstformand børn & familie udvalget
Arbejdsmarkedetsudvalget

Ole Juhl Jeppesen
Skanderborg byråd, SF
Medlem af socialudvalget og næstformand i undervisnings og børneudvalget.

Lars Iversen
Medlem af Hørsholm Kommunalbestyrelse (SF)
Formand for sundhedsudvalget
Økonomiudvalget

Thomas Laursen
Formand for Skole og Dagtilbudsudvalget, Nyborg Byråd, medlem af ØK, gruppeformand for SF’s byrådsgruppe i Nyborg Byråd

Hanne Berg
Ole Bergmann
Suzan Daoud
Byrådsmedlemmer SF, Fredensborg byråd

Lars Iversen, medlem af kommunalbestyrelsen SF, Hørsholm kommunalbestyrelse

Neslihan Diksan, byrådsmedlem (S) Furesø Kommune

Kenneth F. Christensen, politisk ordfører, Folketingskandidat
formand for social- og sundhedsudvalget, Hvidovre (S)

Bo Hilsted, byrådsmedlem (S) Fredensborg

Ergin Øzer
Per Frost Henriksen
Charlotte Sander
Byrådsmedlemmer i Fredensborg. (S)

Anja Camilla Ravn, kommunalbestyrelsesmedlem (S) Frederiksberg

Lars Kromann-Larsen, byrådsmedlem Vejle, SF

Hans Winther, byrådsmedlem SF Kolding

Lis Ravn Ebbesen, byrådsmedlem i i Kolding kommune (SF)

Jørgen Lundbjerg Hansen, formand for udvalget for miljø og teknik i Halsnæs Kommune (SF)

Eva Levinsen, Kalundborg kommune (SF)

Flemming Risskov Jørgensen, medlem af Assens Byråd, SF

Søren Hoby Andersen, medlem af kommunalbestyrelsen i Lyngby- Taarbæk (SF)

Erling Kvist Andersen, gruppeformand, Faurskov (S)

Arne Thomsen, Billund (S)

Carsten Nørballe, Frederiksberg kommunalbestyrelse (SF)

Claus Thomasbjerg
Jan Ravn Christensen
Dorthe Laustsen
Lone Norlander Smith
Fra SF's byrådsgruppe i Aarhus

Frank Bodholdt Jakobsen
Byrådsmedlem i Sønderborg for SF
Formand for Borger- og Demokratiudvalget
Medlem af Udvalget for Teknik og Miljø

Casper Brun Pedersen
Medlem af kommunalbestyrelsen i Ballerup for SF

Jan Ravn Christensen
Byrådsmedlem (SF) i Aarhus Kommune
Formand for Økonomiudvalget
Medlem af Teknisk Udvalg

Thomas Medom
Medlem af Aarhus Byråd (SF)
Politisk Ordfører
Formand for Børn og Ungeudvalget

Inger Jakobsen, byrådsmedlem Viborg Kommune (SF)

Jorun Joensen, SF-Lolland, medlem af ØU og social og psykiatriudvalg.

Diana Mose Olsen
Jørn Boesen Andersen
Charlotte B. Thomsen
SF’s gruppe i Esbjerg byråd

Peter Sejersen, byrådsmedlem i Nyborg (S)

Nina Thøgersen, medlem af Hvidovre kommunalbestyrelse (SF)

Verner Jensen, byrådsmedlem Halsnæs (S)

Rune Kristensen, byrådsmedlem Silkeborg (S)

Bente Ankersen, byrådsmedlem Fredericia (S)

Niss Ribersgaard, byrådsmedlem Hjørring (S)

Erik Swiatek, formand for kulturudvalget Køge Kommune (S)

Niels Flade Nielsen, byrådsmedlem Favrskov (S)

Anne Neergaard, byrådsmedlem Favrskov (S)

Steen Thomasen, byrådsmedlem Favrskov (S)

Anders Nørgaard, byrådsmedlem Favrskov (S)

Steen Bundgaard, 1.viceborgmester Randers (S)

Heidi Møller, byrådsmedlem Esbjerg (S)

Anders Kronborg, byrådsmedlem Esbjerg (S)

Pernille Lundqvist
1.Viceborgmester (SF)
Formand for teknik og miljø udvalget
Dragør kommune

Jørgen Andersen
Byrådsmedlem for SF i Aalborg

Bilal Inekci
Byrådsmedlem i Ishøj
Folketingskandidat for SF i Brøndby Kreds

Jacob Mark, byrådsmedlem for SF Køge

Elsa Knudsen
Byrådsmedlem (SF)
Nyborg Kommune

Bjarne Sørensen, byrådsmedlem Horsens byråd SF

Claus Larsen, Varde byråd (SF)

Lone Myrhøj, gruppeformand for SF i Vejle Byråd
Formand for Seniorudvalget og medlem af Økonomiudvalget

Bertil Mortensen. byrådsmedlem for SF i Rebild Kommune

Birger Prahl, medlem af KB-Lejre for SF

Inge Fomcenco, Aalborg byråd (SF)

Annelis Stamm
Byrådsmedlem for SF.
Formand for Miljø- og Klimaudvalget
Odsherred kommune

Gunnar Svendsen, medlem af Gladsaxe byråd for SF

Birgitte Ljunggreen Rasmussen, medlem af Helsingør Byråd for SF

Jihad Vallentin, 2. viceborgmester i Brøndby Kommune (SF)

Poul Arne Nielsen, kommunalbestyrelsesmedlem i Faaborg- Midfyn Kommune for Socialdemokratiet.

Mie Revsbech Møller, medlem Byrådet Odsherred (SF)

Rikke Bjerglyng, medlem af byrådet i Assens for SF

Steen Brydegaard; Gruppeformand for SF-Nordfyn
Medl. af Familieudvalget og Økonomiudvalget
Formand for Arbejdsmarked Udvalget og Borgmesterkandidat

Erik Ingerslev, Jammerbugt byråd (SF)

Irene Lütken, Gentofte kommunalbestyrelse (S)

Brian Franklin
Kommunalbestyrelsesmedlem i Tårnby (SF)
Formand for arbejds og beskæftigelse udvalg.

Henrik Bolberg, kommunalbestyrelsesmedlem Ballerup (S)

Signe Bekker, Byrådsmedlem Aabenraa (S)

Torben Hedelund, Byrådsmedlem Halsnæs (S)

Bertil Nyenstad, Gruppeformand, byrådsmedlem Halsnæs (S)

Karen Lagoni, byrådsmedlem Randers (S)

Christina Høi Skovdal, byrådsmedlem Hillerød (S)

Jørgen Witte, byrådsmedlem Aabenraa (S)

Ole Jespersgaard, børne- og skoleudvalgsformand, Brønderslev (S)

Steen Nielsen, Kommunalbestyrelsesmedlem, Stevns

Hans Erik Møller, formand for børne- og familieudvalget, Esbjerg (S)

Jørgen Hvidemose, byrådsmedlem Egedal

Poul Madsen, Kommunalbestyrelsesmedlem Stevns (S)

Morten Flæng formand børn- og unge, Holstebro (S)

Mogens Kruse, medlem af Thisted byråd og formand for børne- og familieudvalget (SF)

Michael P. Tersbøl, 1. Viceborgmester i Favrskov (SF)

Hans Kristiansen, formand for Social- og Sundhedsudvalget i Greve (SF)

Mikkel Dragmose-Hansen, Middelfart kommune (SF)

Erdal Colak, kommunalbestyrelsesmedlem for SF i Vallensbæk Kommune

Lena Schroll
Michael Juliussen
Else-Marie Sørensen, KB medlemmer i Vordingborg (SF)

Lene Wibroe, medlem af Slagelse Byråd (SF)

Birgit Pedersen,byrådsmedlem i Roskilde Kommune for SF

AnneMette Schønberg Johnsen, medlem af byrådet i Nykøbing F. for SF. Medlem af Økonomiudvalget og Kultur- & fritidsudvalget

Niels Ulsing, 1. viceborgmester og formand for Skoleudvalget i Hvidovre (SF)

Jan Bjergskov Larsen
Mette Truesen
Tina Boel
Birgit Pedersen
Kim Raben, SFs byrådsgruppe i Roskilde

Jørgen Bruno Andersen, byrådsmedlem, Randers (S)

Erik Christiansen, byrådsmedlem (S) Esbjerg

Ole Bollesen, byrådsmedlem, Syddjurs (S)

Susanne Kristensen, Hillerød , byrådsmedlem (S)

Bodil Knudsen, byrådsmedlem Slagelse (S)

Tom Bytoft Hansen, byrådsmedlem Norddjurs (S)

Mogens Petersen, byrådsmedlem (S) Syddjurs

Anette Quist Busk, byrådsmedlem , Syddjurs (S)

Vivi lindblad, byrådsmedlem, Esbjerg (S)

Erling Hugger Jakobsen, byrådsmedlem Faxe (S)

Karin Schwartz, byrådsmedlem, løsgænger Esbjerg,

Anders Wolf Andresen, medlem af Hvidovres kommunalbestyrelse (SF)

Katrine Høybye Frederiksen, medlem af Hvidovres kommunalbestyrelse (SF)

Bent Olsen, formand for SF-Nordfyn. Medlem af kommunalbestyrelsen, Nordfyns Kommune.

Maja Hansen, kommunalbestyrelsesmedlem (S) Kalundborg kommune

Fatma Cetikaya, byrådsmedlem, Randers (S)

Malte, Larsen, byrådsmedlem (S), Randers

Martin Jensen, byrådsmedlem (S) Vejle

Du kan kommentere nyheden herunder eller på vor Facebookside.


© Copyright 2021 Byen.nu. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.