Mogensen øverst på skamlen

Fredag 7. september 2018 kl: 09:00

Mogensen øverst på skamlen
Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910 - vinder af Veteran H60 klassen.
Randers Cykleklub af 1910’s ryttere har været til start i landevejsløb i Hedensted og Brædstrup. De kom hjem med flotte resultater.

RC 1910 rytterne kørte mange præmier og top 10 placeringer hjem. Bedst gik det for Ejnar Mogensen i Veteran H60 klassen, hvor han kom øverst på podiet med en flot sejr, og i Brædstrup kørte han en 3. plads hjem.

I U13 drengeklassen viste Frederik Dupont Hougaard igen stor styrke, og det blev til en 3. og 4. plads.

I U11 drengeklassen hentede Julian Lionett Madsen præmie som nr. 4 i løbet ved Hedensted.

Brian Christensen kørte et af sine første løb i Veteran H40, og viste stærk kørsel, da han besatte løbets 3. plads på den kuperede rute ved Brædstrup.

Resultater fra Hedensted, lørdag

C-klassen – 100,2 km:
20. Frederik Søndergaard Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.31.54

D-klassen – 66,8 km:
8. Frederik Precht dornonville de la Cour, Randers Cykleklub af 1910, 1.40.34

Veteran H40 klassen – 83,5 km:
8. Lars Ole Markvardsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.03.01
13. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
16. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
21. Brian Christensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Veteran H60 klassen – 66,8 km:
3. Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.51.17

Junior U19 klassen – 100,2 km:
17. Jacob Hessellund Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 2.27.02

Ungdom U17 klassen – 66,8 km:
8. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.41.12

Børn U15 klassen – 43,3 km:
8. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 1.18.49

Børn U13 klassen – 28,9 km:
4. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 55.09
11. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 55.16

Børn U11 klassen – 14,4 km:
4. Julian Lionett Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 29.06

---

Resultater fra Brædstrup, søndag

C-klassen – 94,5 km:
12. Frederik Søndergaard Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.24.46

Veteran H40 klassen – 94,5 km:
3. Brian Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.24.49
8. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.04
19. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.28.18

Veteran H50 klassen – 75,6 km:
8. Jesper Christiansen, Randers Cykleklub af 1910, 2.04.06

Veteran H60 klassen – 75,6 km:
1. Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.11.58

Ungdom U17 klassen – 75,6 km:
13. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.59.57

Børn U13 klassen – 22,2 km:
2. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 40.37
13. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 44.30
15. Andreas Overgaard van den Hoorn, Randers Cykleklub af 1910, 47.44

* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.


© Copyright 2022 Byen.nu. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.